Chiropraktyka poznań

Trzy Diamenty - Gabinet Terapii Naturalnych Chiropraktyki Kręgosłupa

Przemysław Rybczyński
specjalista naturalnych terapii kręgosłupa

Terapeuta Chiropraktyk dyplomowany
Członek Stowarzyszenia Chiropraktyków Polskich

Kontakt

tel.: 606-998-116

e-mail: trzydiamenty@o2.pl

Gabinet:
ul. Nagietkowa 33
60-175 Poznań

Czynne :
Od Poniedziałku do Czwartku

W GODZ.
10.00 - 16.00

REJESTRACJA TELEFONICZNA
OD GODZ. 9.00

Kręgarz Poznań
Trzy Diamenty - Gabinet Terapii Naturalnych Chiropraktyki Kręgosłupa
Przemysław Rybczyński – specjalista naturalnych terapii kręgosłupa

Terapeuta Chiropraktyk dyplomowany
Członek Stowarzyszenia Chiropraktyków Polskich

W manualnym zabiegu chiropraktyki dyskopatii kręgosłupa powikłania mogą wystąpić jedynie 1 na 400 000 zabiegów

Najczęstszym powikłaniem naczyniowym jest uszkodzenie tętnicy kręgowej przy manipulacjach dużej prędkości w odcinku szyjnym. W odcinku lędźwiowym opisano ucisk materiału przepukliny na worek oponowy i korzenie ogona końskiego wywołujący porażenie zwieraczy po manipulacjach, w czasie których doszło do pęknięcia pierścienia i wytworzenia sekwestru.

Podobny ucisk w odcinku w odcinku szyjnym i piersiowym a dotyczącym samego rdzenia może być przyczyną porażeń a nawet zgonu. W przypadku użycia nadmiernej siły może dojść również do jatrogennych złamań kręgów zwłaszcza obarczonych osteoporozą , a także naderwań aparatu więzadłowego i przyczepów mięśniowych zwłaszcza podczas zabiegów trakcyjnych nie uwzględniających jakże zmiennej osobniczo ?wytrzymałości materiału?.

Nie należy również zapominać o pewnym ryzyku jakie wiąże się z wykonaniem zabiegu manualnego w dyskopatii. Jeżeli w ćwiczeniach McKenziego ryzyko jest minimalne bo nie ma pacjenta, który rozumiejąc zasady terapii generowałby sobie coraz większy ból zamiast go łagodzić  ( wyłączam fakirów) to w sytuacji zabiegów wykonywanych przez terapeutę technikami bezpośrednimi ? np. małej amplitudy, dużej prędkości ( HVLA) ryzyko jest już całkiem realne. Stoddard brał pod uwagę możliwość zamiany wypukliny w przepuklinę w czasie niefortunnie wykonanego zabiegu poprzez przerwanie pierścienia włóknistego .

Z tego powodu wspomniany powyżej Maxime Bodet nigdy, ale to nigdy nie wykonuje manipulacji rotacyjnych – zawsze w trakcji. W statystykach ocenia się, że poważne powikłania nerwowe i naczyniowe występują z częstością

1: 400 000 zabiegów

Jest to z jednej strony mało jeżeli porównać do częstości powikłań po leczeniu chirurgicznym, ale zawsze za dużo dla pacjenta i terapeuty, któremu się to przytrafi

Na podstawie – Fakty i mity ?nastawiania dysku?cz.9 Piotr Godek

POLECAM i ZAPRASZAM

Przemysław Rybczyński

Terapeuta dyplomowany Chiropraktyki McTimoney-Corley?a 
członek Stowarzyszenia Chiropraktyków  Polskich
TRZY DIAMENTY – GABINET MANUALNYCH TERAPII NATURALNYCH
UL.NAGIETKOWA 33
POZNAŃ
tel.606998116